Młodzi Modelarze Lotnicy na Start

4 czerwca najmłodsi uczestnicy naszej Modelarni wzięli udział w 55 edycji zawodów modelarstwa lotniczego pod nazwą „Młodzi Modelarze Lotnicy na Start” – jest to podsumowanie rocznej pracy w modelarniach całej Polski.
Tradycyjnie, Aeroklub Warszawski udostępnił lotnisko w Chrcynnie, a organizatorami byli Aeromodelklub Bemowo, Klubu „Ważka” z Wieliszewa i inne modelarnie z Warszawy i okolic.
Dodatkową atrakcją zawodów były trwające skoki spadochronowe i częste starty/lądowania samolotu spadochroniarzy – prawdziwy klimat lotniczy.
Przy pięknej pogodzie wystartowało blisko 60 zawodników w 4 kategoriach: szybowce F1A1/2, szybowce F1H, modele z napędem gumowym P30, oraz modele rakiet czasowych S6A. Modelarnię Lotniczą SM „Bródno” reprezentowało 5 zawodników: Karol Chaciński, Staszek Marasek, Michał Pionke, Maks Sosnowski i Franek Sułkowski.
Maks Sosnowski wywalczył drugie miejsce w kategorii szybowców F1H.
Niewiele brakowało, a mielibyśmy jeszcze 2-3 miejsca medalowe. O ostatecznych wynikach zdecydowały pojedyncze sekundy lotu lub jedno nie do końca udane holowanie – szybowce są wynoszone w powietrze za pomocą holu długości 40 m, a od wyczepienia z holu mierzy się czas lotu.
Wszyscy nasi zawodnicy są bardzo młodzi – 11 do 14 lat – mają przed sobą jeszcze kilka startów w młodzikach (do 16 roku życia). Ich zaangażowanie – entuzjazm do pracy w modelarni i na lotnisku plus młody wiek, są świetnym prognostykiem na najbliższe kilka lat. Celem są Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych Modeli Swobodnie Latających i Zdalnie Sterowanych.
Nie ma większej satysfakcji dla instruktora niż praca z dziećmi i młodzieżą o takim zaangażowaniu do swojego hobby, które w istocie jest ciężką pracą i nauką. Postawa naszych zawodników dowodzi, że mimo niepokojących zmian społeczno-technologicznych – z dziećmi i młodzieżą jest wszystko w porządku. Wystarczy im stworzyć odpowiednie warunki do rozwijania zainteresowań, by ich twórczy potencjał kwitł.
Minął rok szkolny
W październiku przyjęliśmy ponad 20 nowych, najmłodszych uczestników. To najwięcej w 50-letniej historii Modelarni. Chętni ciągle dzwonią. Zajęcia odbywają się codziennie – w tym na lotnisku modelarskim. Jest entuzjazm dzieciaków, podziw i zadowolenie ich rodziców, że ich pociechy mają, gdzie rozwijać zainteresowania. Nie byłoby to możliwe bez nowej, pięknej Modelarni Lotniczej przy ul. Łojewskiej 11 i bez pozytywnego klimatu dla zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży, jaki panuje naszej spółdzielni – SM „Bródno”.
Tomasz Osiński, instruktor modelarstwa lotniczego