Balet – taniec i relacje

Już we wrześniu do Obszarów Kultury SM „Bródno” wracają zajęcia baletowe. Jeśli zastanawiacie się Państwo czy warto zapisać na nie swoje pociechy zapraszamy do lektury rozmowy z dr Patrycją Samson-Ładno, która prowadzi zajęcia w spółdzielczych klubach „Lira” i „Jowisz”.
Zajęcia rozpoczną się w drugiej połowie września.

Zapisy i szczegółowe informacje pod nr tel. 664 556 013 i na stronie www.pracowniatanca.com
Proszę nam powiedzieć kilka słów o sobie.

Jestem absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, ukończyłam też pedagogikę baletu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina i na tej uczelni obroniłam doktorat.
Zajęcia baletowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzę od ponad 30 lat, a zaczynałam w Domu Kultury „Świt” w 1991 roku. Niektóre uczennice z tej sekcji uczyłam w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej, w której przez wiele lat pracowałam. Po ponad 25 latach zdecydowałam się powrócić do prowadzenia zajęć na moim rodzinnym Bródnie.

W jakim wieku dzieci mogą uczęszczać na zajęcia baletowe?

Do najmłodszej grupy „Baby Balet” zapraszam już dzieci trzyletnie. Zajęcia trwają 30 minut i oczywiście dzieci uczą się baletu poprzez zabawę. Dla mnie na tym etapie bardzo ważne jest budowanie relacji, wprowadzanie najmłodszych w świat zajęć grupowych i doświadczanie współpracy w grupie. To jest bardzo dobry moment na socjalizację dziecka. Dzieci od czwartego roku życia zapraszam na „Balet ze stretchingiem”, którego planowanych jest pięć grup w różnym przedziale wiekowymi (4-8 lat) i na różnym poziomie zaawansowania. Jest też grupa super zaawansowana dla starszych od 8 roku życia, do której zapraszam dziewczynki, które chciałyby zacząć naukę tańca klasycznego.

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia baletowe?

Balet jest wspaniałym sposobem na pełny rozwój psychofizyczny dziecka. Pomaga dzieciom w doskonaleniu koordynacji ruchowej i równowagi, nabywaniu wdzięku i gracji, wypracowuje wytrzymałość mięśni, kształtuje samodyscyplinę, wzmacnia pewność siebie. Praca nad choreografią jest doskonałą okazją, aby dzieci uczyły się współpracy w grupie. Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, dlatego trzy-, czteroletnie dzieci bardzo lubią aktywność ruchową. To dobry wiek na rozpoczęcie nauki baletu. Taniec klasyczny uznawany jest za „królową” wszystkich technik tanecznych. Każdy rodzaj tańca potrzebuje baletu jako tej bazy do prawidłowego ustawienia ciała, swobodnego nim posługiwania się oraz nabycia wdzięku i elegancji. W przyszłości znajomość podstaw sztuki baletowej bardzo się przydaje.

Jaki wpływ mają zajęcia baletowe na zdrowie najmłodszych?

Siedzący tryb życia, który niestety dominuje ma negatywny wpływ na rozwój dzieci: przyczynia się do wad postawy, szybkiej męczliwości ciała, małej elastyczności. Zajęcia baletowe w sposób uporządkowany poprzez powtarzalny ruch, ale także zabawę pomagają w prawidłowym rozwoju dziecka. Praca nad układem tanecznym wpływa bardzo korzystnie na koncentrację, pamięć, precyzję wykonania i dyscyplinę. Bardzo ważnym dla mnie aspektem jest „praca w relacji”. Nauka kroków tanecznych ma służyć nie tylko ciału, ale także rozwojowi emocjonalnemu dziecka. Istotne jest , aby dziecko polubiło mnie, polubiło dziewczynki w grupie i dobrze się czuło się podczas naszych zajęć.

Czy na zajęcia wymagane są specjalne stroje?

Wymagane są baletki i spięte włosy, a reszta stroju ma być wygodna, niekrępująca ruchów. Małe dziewczynki uwielbiają wyglądać jak baletnice i chętnie ubierają się w tiulowe spódniczki i różowe body. To dla nich w tym wieku bardzo ważne i ja szanuję ich wybory kostiumów. Nie narzucam ściśle określonego wzorca, bo nie jest to szkoła baletowa.

Ważną częścią nauki baletu jest muzyka.

Tak, zajęciom zawsze towarzyszy muzyka klasyczna, także we współczesnych aranżacjach. Dzięki temu dzieci mają okazję poznawać utwory znanych kompozytorów. Lubię patrzeć jak reagują na tę klasyczną harmonię dźwięku i kształtują swoją wrażliwość na muzykę. Podczas zajęć korzystam także z akcesoriów, czyli rekwizytów tanecznych (np. wachlarzy). W ten sposób uczę posługiwania się przedmiotem w skoordynowaniu z ruchem tanecznym. Dla dzieci jest to duże wyzwanie, ale pomocne w wypracowaniu motoryki małej i dużej.

Czy rodzice są obecni podczas zajęć?

Najmłodsze dzieci czasem potrzebują obecności rodzica, ale pracujemy wspólnie nad tym żeby to się stopniowo zmieniało i rodzic też miał chwilę dla siebie. To się szybko udaje, dziecko mocno angażuje się w zajęcia i zapomina o rodzicu. Dwa razy w toku organizuję lekcje otwarte i pokazy. Wtedy rodzice, babcie i dziadkowie mają okazję zobaczyć jak ich pociechy uczą się i tańczą.

Jaki jest koszt zajęć?

„Baby Balet” kosztuje 160 zł miesięcznie, pozostałe grupy 180 zł. Jest też system wejść jednorazowych, czyli można przyjść, spróbować i potem podjąć decyzję o kupnie karnetu na miesiąc. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie pracowniatanca.com. Zapraszam serdecznie, warto przyjść i spróbować.
Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Monika Kwiatkowska